Skip to content ↓

Nottingham Girls' Academy

Staff at NGA

For the full list of staff at the Nottingham Girls' Academy, please select the appropriate list.

These details are correct as of 1 January 2022.

 

The Academy is led by Mr D Tungate, the Principal. 

There is also a Senior Leadership Team (SLT) of Deputy Principals and Assistant Principals.

Curriculum Management is undertaken by Heads of Faculty who are responsible for the efficient delivery of the National Curriculum.  

Year Heads manage the pastoral teams and oversee the pastoral welfare of all pupils.

The Senior Leadership Team 

D Tungate

Principal

Pastoral Link for:

Year 8

Faculty link for:

Science

Humanities

J Mora 

Deputy Principal

Quality of Education

A Sharpe

Deputy Principal

 

Pastoral link for:

Year 11

Faculty link for:

English & Media

Mathematics

Pastoral link for: 

 

Faculty link for:

T Carey

Assistant Principal

Curriculum Intent

 

Pastoral link for:

Year 10

Faculty link for:

Social Science

K Meade

Assistant Principal

Curriculum Implementation

 

Pastoral link for:

Year 9

Faculty link for:

PE & Sport

Business & Computing

J Evans

Assistant Principal

Curriculum Impact

 

Pastoral link for:

Sixth Form

Faculty link for:

MFL

M Heron

Acting Assistant Principal

Personal Development

 

Pastoral link for:

Year 7

Faculty link for:

Creative Arts

Performing Art

R Turner-Ramadan

Assistant Principal

(Maternity Leave) 

 

Pastoral link for:

 

Faculty link for

V Brierley
Regional Finance Manager

Faculty link for: 

SEND

H Thornton
PA to the Principal

Faculty Teams 
English and Media 
English  
J Simpson Head of Faculty
K Fisher 2nd in Faculty
S Al-Najjar  
N Green  
B Hughes  
K Meade Assistant Principal
M Mehan-Passi  
C Tucker  
   
Media & Film  
B Asher Acting Head of Year 8 / Teacher i/c Media
Mathematics 
M Booth Head of Faculty
C Mullings 2nd in Faculty / Numeracy Coordinator
S Elharm  
J Siddy  
A Kaur  
J Rushby ITT Coordinator
C Taylor  
D Tungate Principal
T Whittamore  
N Younas  
Science 
A Marshall Head of Faculty / Quality Nominee
A Green 2nd in Faculty / STEM Coordinator
H Kaur  
A Kotze Head of Year 9
S Mahmood  
K Megran  
E Sherriff  
C Stapleton  
J Van Den Broek  
Humanities 
C Hodgson Head of Faculty
F Hennessey 2nd in Faculty (i/c Geography)
M Russell 2nd in Faculty (i/c History)
K Castledine-Casey Head of Year 10
C Green  
G Mudd  
E Richardson Head of Year 11
S Watson Head of Year 7
Modern Foreign Languages 
N Cross Head of Faculty
T Carey Assistant Principal
R Gangneux PSHE Coordinator
S Jones (Maternity Leave)
E Lowry  
J Mora Deputy Principal 
S Ramsdale  
Computing & Business
 
A Gaskell Head of Faculty
A Sharpe Deputy Principal
M Heron Acting Assistant Principal
F Glover  
Creative Arts 
Technology  
R Harding Head of Faculty
H Napleton  
N Lawrence  
A Traylor  
   
Art  
J Pye Teacher i/c Art
PE & Sport 
V Henderson Head of Faculty
C Burke Standards and Progress Lead - Year 11
B Oakes  
R Turner-Ramadan Assistant Principal (Maternity Leave)
Performing Arts 
Dance  
J Hawley Head of Faculty
L Gratton Maternity leave
A McIlhone  
   
Drama  
K Menz  
   
Music  
L Downie-Tosini Teacher i/c Music
Social Sciences 
A Evans Head of Faculty
J Evans Assistant Principal (Maternity Leave)
J Saunders Careers and Employability Coordinator
E Short Head of Sixth Form
A Suter  
R Turner-Ramadan Assistant Principal (Maternity Leave)
Learning Support 
Z Scholtz Head of Faculty / SENDCo
A Scotney Deputy SENDCo
L Ching SEND Learning Mentor
K Cox Literacy Coordinator
B Dowell           SEND Learning Mentor
D Harper SEMH Inclusion Coordinator
D Harvey Teaching Assistant
L Murphy Teacher i/c EAL
N Saddique SEND Learning Mentor
S Watson Apprentice Learning Assistant (SEND)
Pastoral Teams 
Year 7 
S Watson Head of Year
R Jordan Deputy Head of Year
M Heron SLT Link
Year 8 
B Asher Acting Head of Year
N Calver Temporary Deputy Head of Year
D Tungate SLT Link
Year 9 
A Kotze Head of Year
H Stead Deputy Head of Year
K Meade SLT Link
Year 10 
K Castledine-Casey Head of Year
R Gascoyne Deputy Head of Year
T Carey SLT Link
Year 11 
E Richardson Head of Year
J Steeples Deputy Head of Year
C Burke Standards and Progress Lead
J Mora SLT Link
Sixth Form 
E Short Head of Year
T Johnson Deputy Head of Year
J Evans SLT Link
  
Pupil Welfare 
H Cast Student Support Leader / Deputy DSL
W Chapman Education Welfare Officer & Parent Liaison Officer
D Tungate SLT Link / DSL
Support Teams 
Administrative Staff 
H Thornton PA to the Principal
K Ashurst Cover Manager
J O'Leary Cover Supervisor
N Walters Data Assistant
J Greasley Resources Technician
M France-Soar Receptionist / Administrator
L Norman Receptionist / Administrator
S Tattershall Senior Technician
J Jennings Technology Technician

M Smalley

 

Performing Arts Assistant / Media and Communications Officer

K Everard Careers Administrator
S Allsopp                      Librarian
Finance Staff 
V Brierley Regional Finance Manager
J Hubbard Finance Officer
M O'Dowd Finance Assistant
Site Staff 
J Wesson Premises Leader
M Randall Premises Officer
C Terzza Premises Assistant
Catering Staff 
B Grady Chef Manager
M Sileshi Assistant Chef
L Akhtar Catering Assistant
J  Gunn Catering Assistant
L Middleton Catering Assistant
N Stewart Catering Assistant
T Elston Midday Supervisory Assistant
C McNally Midday Supervisory Assistant